Paslaugos

ENDOSKOPIJA






NAUJIENA!!!

Endoskopiniai tyrimai – gastroskopija (stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos) ir kolonoskopija (žarnyno tyrimas) gali būti atliekami taikant intraveninę nejautrą.

Endoskopija – vidaus organų apžiūra iš vidaus, naudojant šiam tyrimui pritaikytus prietaisus – endoskopus. Tyrimų metu apžiūrima ir įvertinama organo, jo gleivinės būklė. Prireikus paimama biopsija, svarbi nustatant minėtų organų vėžines ląsteles.

VIRŠKINIMO SISTEMOS ENDOSKOPINIAI TYRIMAI

Gastroskopija – stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos tyrimas. Labai informatyvus diagnozuojant stemplės ligas (stemplės erozijos, gastroezofaginio refliukso liga), skrandžio ir dvylikapirštės žarnos susirgimus (opaligė, polipai, navikai). Šio tyrimo metu gali būti paimta biopsija.
Rektoskopija – tiesiosios žarnos gleivinės tyrimas nelanksčiu endoskopu. Specialiu vamzdeliu ištiriama tiesioji žarna iki 30 cm gylyje.
Kolonoskopija – endoskopinis storosios žarnos ir distalinės plonosios žarnos dalies tyrimas.
Sigmoidoskopija – riestinės žarnos endoskopinis tyrimas.
Kolonoskopijos ir sigmoidoskopijos tyrimų metu diagnozuojamos įvairios storosios žarnos ligos, paimama biopsija. Storasis žarnynas tiriamas apžiūrint jį visą iki aklosios žarnos (pilna kolonoskopija) arba apžiūrint jo dalį-kairiąją pusę (trumpoji kolonoskopija) ar tik tiesiąją ir riestinę žarnas (sigmoskopija). Tyrimo apimtis pasirenkama individualiai. Tyrimui pacientai turi ateiti su jį lydančiu asmeniu. Vairuoti automobilio po tyrimo pacientas negali. Prieš tyrimą suleidžiami nuskausminantys ir raminantys vaistai, nuo kurių pacientas pasidaro apsnūdęs, atsipalaiduoja raumenys. Pacientas tyrimo metu guli ant kairiojo šono. Tyrimas trunka 30-60min. Jo metu galima paimti gabalėlius audinio iš pakenktų ar įtartinų žarnos vietų, kurie siunčiami makroskopiniam ir histologiniam ištyrimui galutinės diagnozės patvirtinimui. Registruojantis tyrimui būtina įspėti apie sunkias buvusias ar esamas būkles: širdies ligas (infarktai, aritmijos…), nervų ligas (insultai, epilepsija…), operacijas (pilvo organų, kraujagyslių…).

PASIRUOŠIMAS STOROJO ŽARNYNO PROCEDŪRAI

Žarnyno paruošimo tikslas yra kiek galima geriau išvalyti storąjį žarnyną nuo jame esančio turinio, sudarant gydytojui sąlygas pamatyti pačius mažiausius pakitimus žarnos gleivinėje. Žemiau yra aprašytos bendros žarnyno valymo taisyklės, kurios tinka daugumai žmonių ir kurių prašoma laikytis prieš atliekant žarnyno tyrimą mūsų gydymo centre. Dėmesio! Kitose gydymo įstaigose gali būti kitokios rekomendacijos.

DIETA PRIEŠ TYRIMĄ

6 dienos prieš tyrimą. Jeigu vartojate geležies preparatus, nutraukite jų vartojimą. Jeigu vartojate kraujo krešumą mažinančius vaistus, aptarkite jų vartojimą su gydančiu gydytoju. Jei galima, nutraukite ar sumažinkite jų vartojimą.

4 dienos prieš tyrimą. Geriau nevalgyti termiškai neapdorotų daržovių, maisto su sėklomis ar riešutais (duona su grūdais ir pan.) arba tai turi būti pertrinta.

2 dienos prieš tyrimą. Geriau nevalgyti daug ląstelienos turinčio maisto (dribsnių, stambių kruopų, daugumos daržovių, grybų,daugumos vaisių…). Tinka mėsa, žuvis, sūriai,baltos duonos gaminiai,bulvių piure.

1 diena prieš tyrimą .Geriausiai būtų iki tyrimo naudoti tik skaidrius skysčius (šaukštelis įdėtas į stiklinę, pripiltą skysčio turi matytis). Netinka raudonas vynas, raudonos ar tamsios sultys. Jeigu sunku išbūti nevalgius, iki 12-13val galima suvalgyti minkšto, lengvai virškinamo maisto (skaidrios sriubos ,omletas, sūriai, bandelės, bulvių piure, ledai). Nėra jokios būtinybės badauti ruošiantis šiam tyrimui. Antroje dienos pusėje pradedamas pasiruošimas tyrimui pagal rekomendacijas, priklausomai nuo naudojamo vidurius laisvinančio vaisto.

Tyrimo diena. Galima gerti (karštu oru- būtina) skaidrius skysčius. Kava ar arbata su nedideliu kiekiu pieno, taip pat galima. Pageidautina 2-3val iki tyrimo nieko negerti.


Žarnyno valymas

Žarnyno valymui galima pasirinkti vieną iš kelių šiuo metu naudojamų preparatų. Laikantis 2 vaistų naudojimo varianto, žarnynas išsivalo geriausiai. Naudojant žemiau aprašytus laisvinamuosius preparatus jokiu kitų papildomų priemonių nereikia

PICOPREP

Tyrimui reikia išgerti 2 maišelius preparato.

1 variantas. Jeigu tyrimas atliekamas kitos dienos anksti ryte, išvakarėse nuo14 ar 15 val. išgeriate pirmo maišelio turinį, ištirpintą stiklinėje šalto vandens (apelsinų sulčių skonis). Po to, per 2 val išgeriate 1,5 litro bet kokių skaidrių skysčių.** Nuo18 ar 19 val. išgeriate antrą pakelį preparato su 1,5 ltr skaidrių skysčių tokiu pat būdu, kaip ir pirmą.

2 variantas. Jeigu tyrimas atliekamas kitą dieną apie pietus ir vėliau, išvakarėse nuo 18 ar 19 val išgeriate pirmo maišelio turinį, ištirpintą stiklinėje šalto vandens. Po to, per 2 val išgeriate 1,5 ltr bet kokių skaidrių skysčių.** Antro maišelio turinį tyrimo dieną išgeriate tokiu pat būdu, kaip ir pirmo. Pabaigti gerti ne vėliau, kaip 6-5 val iki tyrimo pradžios.

EZICLEN

Tyrimui reikia išgerti 2 buteliukus preparato

1 variantas. Jeigu tyrimas atliekamas anksti ryte, išvakarėse nuo 14 ar 15 val vieno buteliuko turinį supylę į pakuotėje esančią taurelę, praskiedžiate vandeniu iki nurodytos žymos (0,5ltr) ir per 30min išgeriate. Po to, per 1 val išgeriate dar dvi taureles skaidrių skysčių** Nuo 18 ar 19val pakartojate tą patį procesą su antro buteliuko turiniu.

2 variantas. Jeigu tyriumas atliekamas kitą dieną apie pietus ir vėliau, išvakarėse nuo18 ar19 val vieno buteliuko turinį supylę į pakuotėje esančią taurelę, praskiedžiate vandeniu iki nurodytos žymos (0,5ltr) ir per 30 min išgeriate. Po to, per 1 val išgeriate dar 2 taureles bet kokių skaidrių skysčių.** Antro buteliuko turinį tokiu pat būdu, kaip ir pirmojo, išgeriate tyrimo dieną, likus ne mažiau kaip 5-6 val iki tyrimo.

**Skaidrus skystis—skysčio pripiltoje stiklinėje turi matytis įdėtas šaukštelis. Tinka vanduo, arbata, kava, gazuoti ir negazuoti gaivinantys gėrimai, bulijonas…Netinka raudonų vynuogių sultys ar vynas, mėlynių, burokėlių sultys.

FORTRANS

Tyrimui reikia išgerti 4 maišelius preparato.

1 variantas. Jeigu tyrimas atliekamas kitos dienos anksti ryte, išvakarėse per 5-6 valandas išgeriate 4 maišelius preparato, ištirpinto 4 litruose vandens. Pradedate gerti 15-17val. Jeigu tirpalo skonis nepatinka (jis yra saldus), į jį galite įmaišyti citrinos sulčių ar kokio kito skonio. Galite maišelio turinį ištirpinti pusėje litro vandens. Jį išgėrus, kitą pusę litro išgeriate gryno vandens. Ir taip daryti su kiekvienu maišeliu.

2 variantas. Jeigu tyrimas atliekamas kitą dieną apie pietus ir vėliau, išvakarėse nuo 18 val 2 maišelių turinį ištirpinate 2 ltr vandes ir per 2 val išgeriate, kitų 2 pakelių turinį išgeriate tyrimo dieną ryte, ne vėliau, kaip 5-6 val iki tyrimo.

Visų aukščiau išvardintų vaistų negalima naudoti, jei yra diagnozuotas ar įtariamas:

padidėjęs jautrumas kuriai nors veikliajai ar pagalbinei medžiagai,

virškinamojo trakto nepraeinamumas,

žarnų prakiurimas,

gausus vėmimas,

širdies nepakankamumas,

ascitas (skystis pilve)

endoskopija

Paruošė gyd. R. Kesminas pagal Hassan C et al. Bowel preparation for colonoscopy: European Society of Gastrointestinal Endoscopy Guideline…Endoscopy 2013; 45; 142-145 Cotton Peter B.et al. Patient preparation. Practical gastrointestinal endoscopy. Sixth edition.2008 95-105

GYDYTOJAS ENDOSKOPUOTOJAS

Rimas Kesminas


Konsultuojam ir gydom vaikų ir suaugusiųjų sveikatos klausimais. Kvalifikuotų medicinos darbuotojų komanda, kurios pagrindinis tikslas - profesionalumas, efektyvumas bei paciento saugumas, taikant mokslu ir praktika pagrįstas gydymo metodikas.

Partneriai

SEO paslaugos: Digital Star | Svetainių administravimas

Asmens duomenų apsauga: VšĮ Solidi apsauga

Visos teises saugomos 2017. Šeimos Medicinos Centras