Paslaugos

PROKTOLOGAS


Storojo  žarnyno tyrimas

Storasis  žarnynas tiriamas apžiūrint jį visą iki aklosios žarnos (pilna kolonoskopija) arba apžiūrint jo dalį – kairiąją pusę (trumpoji kolonoskopija) ar tik tiesiąją ir riestinę žarnas (sigmoskopija).  Tyrimo apimtį gydytojas parenka individualiai.  Tyrimui pacientas turi ateiti su palydovu, kuris palydėtų namo.  Vairuoti  automobilio po tyrimo pacientas negali.  Prieš tyrimą suleidžiami nuskausminantys ir raminantys vaistai, nuo kurių pacientas pasidaro apsnūdęs, atsipalaiduoja raumenys.  Pacientas persirengia vienkartiniais drabužiais ir tyrimo metu guli ant kairiojo šono.  Tyrimas trunka 30-60 min.  Jo metu galima iš pakenktų ar įtartinų žarnos vietų paimti audinio gabalėlius, kurie siunčiami mikroskopiniam tyrimui galutinės diagnozės patvirtinimui.

Registruojantis tyrimui būtina įspėti apie esamas ar buvusias sunkias būkles:  širdies ligas (infarktai, aritmijos, …), nervų ligas (insultai, epilepsija, …), operacijas (pilvo organų, kraujagyslių, …).

Storojo žarnyno paruošimas

Žarnyno paruošimo  tikslas yra kiek galima geriau išvalyti storąjį žarnyną nuo jame esančio turinio, sudarant gydytojui sąlygas pamatyti pačius mažiausius pakitimus žarnos gleivinėje.  Žemiau yra aprašytos bendros žarnyno valymo taisyklės, kurios tinka daugumai žmonių ir kurių prašome laikytis, prieš atliekant žarnyno tyrimą mūsų gydymo centre.

Dėmesio! Kitose gydymo įstaigose gali būti kitokios rekomendacijos.

Dieta prieš tyrimą

6 dienos prieš tyrimą

Jeigu vartojate geležies preparatus, nutraukite jų vartojimą.  Jeigu vartojate kraujo krešumą mažinančius vaistus, aptarkite jų vartojimą su gydančiu gydytoju.  Jei galima, nutraukite ar sumažinkite jų vartojimą.

4 dienos prieš tyrimą

Rekomenduojama nevalgyti termiškai neapdorotų daržovių, maisto su sėklomis ar riešutais (duona su grūdais ir pan.) arba tai turi būti pertrinta.

2 dienos prieš tyrimą

Rekomenduojama nevalgyti daug ląstelienos turinčio maisto (dribsnių, daugumos daržovių, grybų, daugumos vaisių…).  Tinka mėsa, žuvis, sūriai, baltos duonos gaminiai, bulvių piure, …

1 diena prieš tyrimą

Geriausia būtų iki tyrimo naudoti tik skaidrius skysčius (šaukštelis įdėtas į stiklinę, pripiltą skysčio, turi matytis).  Netinka raudonas vynas, raudonos ar tamsios sultys. Jeigu sunku išbūti nevalgius, iki 12-13 val galima suvalgyti minkšto, lengvai virškinamo maisto (skaidrios sriubos, omletas, sūriai, bandelės, bulvių piure, ledai).  Antroje dienos pusėje pradedamas žarnyno valymas pagal rekomendacijas, priklausomai nuo naudojamo vidurius laisvinančio vaisto. Ruošiantis šiam tyrimui nėra jokios būtinybės badauti.

Tyrimo diena

Galima gerti (per karščius netgi būtina) skaidrius skysčius. Kava ar arbata su nedideliu kiekiu pieno, taip pat, galima. Pageidautina 2-3 valandas iki tyrimo nieko negerti.

Žarnyno valymas

Žarnyno valymui galima pasirinkti vieną iš kelių šiuo metu naudojamų preparatų. Laikantis 2 vaistų naudojimo varianto, žarnynas išsivalo geriausiai. Naudojant žemiau aprašytus laisvinamuosius preparatus jokiu kitų papildomų priemonių nereikia

PICOPREP                                                                         

Tyrimui reikia išgerti 2 maišelius preparato.

  1 variantas. Jeigu tyrimas atliekamas kitos dienos anksti ryte, išvakarėse nuo14 ar 15 val. išgeriate pirmo maišelio turinį, ištirpintą stiklinėje šalto vandens (apelsinų sulčių skonis).  Po to, per 2 val išgeriate 1,5 litro bet kokių skaidrių skysčių.** Nuo18 ar 19 val. išgeriate antrą pakelį preparato su 1,5 ltr skaidrių skysčių tokiu pat būdu, kaip ir pirmą.

  2 variantas.  Jeigu tyrimas atliekamas kitą dieną apie pietus ir vėliau, išvakarėse nuo 18 ar 19 val išgeriate pirmo maišelio turinį, ištirpintą stiklinėje šalto vandens. Po to, per 2 val išgeriate 1,5 ltr bet kokių skaidrių skysčių.** Antro maišelio turinį tyrimo dieną išgeriate tokiu pat būdu, kaip ir pirmo. Pabaigti gerti ne vėliau, kaip 6-5 val iki tyrimo pradžios.

EZICLEN

  Tyrimui reikia išgerti 2 buteliukus preparato

1 variantas. Jeigu tyrimas atliekamas anksti ryte, išvakarėse nuo 14 ar 15 val vieno buteliuko turinį supylę į pakuotėje esančią taurelę, praskiedžiate vandeniu iki nurodytos žymos (0,5ltr) ir per 30min išgeriate. Po to, per 1 val išgeriate dar dvi taureles skaidrių skysčių** Nuo 18 ar 19val pakartojate tą patį procesą su antro buteliuko turiniu.

  2 variantas. Jeigu tyrimas atliekamas kitą dieną apie pietus ir vėliau, išvakarėse nuo18 ar19 val vieno buteliuko turinį supylę į pakuotėje esančią taurelę, praskiedžiate vandeniu iki nurodytos žymos (0,5ltr) ir per 30 min išgeriate. Po to, per 1 val išgeriate dar 2 taureles bet kokių skaidrių skysčių.** Antro buteliuko turinį tokiu pat būdu, kaip ir pirmojo, išgeriate tyrimo dieną, likus ne mažiau kaip 5-6 val iki tyrimo.

**Skaidrus skystis—skysčio pripiltoje stiklinėje turi matytis įdėtas šaukštelis. Tinka vanduo, arbata, kava, gazuoti ir negazuoti gaivinantys gėrimai, bulijonas…Netinka raudonų vynuogių sultys ar vynas, mėlynių, burokėlių sultys.

FORTRANS

Tyrimui reikia išgerti 4 maišelius preparato.

1 variantas. Jeigu tyrimas atliekamas kitos dienos anksti ryte, išvakarėse per 5-6 valandas išgeriate 4 maišelius preparato, ištirpinto 4 litruose vandens.  Pradedate gerti 15-17val.  Jeigu tirpalo skonis nepatinka (jis yra saldus), į jį galite įmaišyti citrinos sulčių ar kokio kito skonio.  Galite maišelio turinį ištirpinti pusėje litro vandens.  Jį išgėrus, kitą pusę litro išgeriate gryno vandens.  Ir taip daryti su kiekvienu maišeliu.

2 variantas.  Jeigu tyrimas atliekamas kitą dieną apie pietus ir vėliau, išvakarėse nuo 18 val 2 maišelių turinį ištirpinate 2 ltr vandes ir per 2 val išgeriate, kitų 2 pakelių turinį išgeriate tyrimo dieną ryte, ne vėliau, kaip 5-6 val iki tyrimo.

Visų aukščiau išvardintų vaistų negalima naudoti, jei yra diagnozuotas ar įtariamas:

padidėjęs jautrumas  kuriai nors veikliajai ar pagalbinei medžiagai,

virškinamojo trakto nepraeinamumas,

žarnų prakiurimas,

gausus vėmimas,

širdies nepakankamumas,

ascitas (skystis pilve)

 

 

Paruošė gyd.R.Kesminas pagal:

Hassan C.et al. Bowel preparation for colonoscopy:  European Society of Gastrointestinal Endoscopy Guideline…Endoscopy 2013. Vol.45. 142-145p.

Cotton Peter B. et al.Patient preparation. Practical gastrointestinal endoscopy.Sixth edition. 2008. 95-105p.


https://seimosgydytojas.lt/wp-content/uploads/2017/02/proktologas.jpg

PROKTOLOGAS

Rimas Kesminas

Konsultuojam ir gydom vaikų ir suaugusiųjų sveikatos klausimais. Kvalifikuotų medicinos darbuotojų komanda, kurios pagrindinis tikslas - profesionalumas, efektyvumas bei paciento saugumas, taikant mokslu ir praktika pagrįstas gydymo metodikas.

Partneriai

Svetainių kūrimas | SEO paslaugos: Digital Star

Asmens duomenų apsauga: VšĮ Solidi apsauga

Visos teises saugomos 2017. Šeimos Medicinos Centras